Sosyal Medya İçin Fotoğraf Çekimi Yapmanın Püf Noktaları
social-media-blog-image

Işık, kompozisyon, arka plan kombosunu hesapladınız mı? Simetri ve asimetri konularını inceleyip kararınızı verdiniz mi? Peki ya renkler ne durumda? Sosyal medya için fotoğraf çekimi yapmanın püf noktalarını öğrenin! Sosyal medya devriminden sonra herkesin fotoğrafçı sayılabileceği akıllı cihazlar hepimizin cebinde. Artık sosyal medya fotoğrafları için profesyonel makinelere ihtiyacınız yok. Onbinlerce liralık telefonlara da gerek yok. Ortalama bir cep telefonu, bir selfie çubuğu, renk uyumları ile ilgili ortalama düzeyde bilgi sahibi olmak yeterli. Cep telefonunuzla birbirinden güzel doğa fotoğrafları, selfiler çekip takipçilerinizi büyüleyebilirsiniz.

  • Doğru Işık: İlk adım ışığı doğru ayarlamak. Makineniz ya da cep telefonunuzun kamerası ne kadar iyi olursa olsun, ışığı doğru ayarlamadan güzel fotoğraflar elde edemezsiniz. Dış mekan saatlerinde sabah saatleri ve akşam üzeri en iyi ışık alabileceğiniz vakitlerdir.
  • Doğru Kompozisyon, Doğru Hikaye: Kompozisyonlarda altın oran dikkate alınabilir. Fotoğraflanan kişi ya da obje kompozisyonun merkezinde yer almalıdır. Sosyal medya için fotoğraf çekimi yapmanın püf noktaları arasında en önemli maddelerden biri budur. Sosyal medya için fotoğraf çekimi püf noktalarının en önemli basamağının doğru hikayeleştirme olduğu unutulmamalıdır.
  • Doğru Arka Plan: Odaklanan kişi ya da obje dışında, arka planda oldukça önemlidir. En doğru arka plan seçiminden sonra kompozsiyona kişi ya da objenin yerleştirilmesi en iyi sonucu verecektir. Yani önce arka plan, sonra kompozisyon 🙂
  • Doğru Renkler: Fotoğraf çekimi yapılan kişinin kıyafetlerinin rengi, saç rengi, arka plan rengiyle birlikte çok özel bir kompozisyona dönüşebilir. Renkleri önemseyin. İnternetten birbirine yakışan renklerin neler olduğu hakkında önbilgi sahibi olarak işe başlamak sosyal medya fotoğraflarınızı bir üst seviyeye taşıyabilir. Ayrıca heyecan, hüzün ve diğer duyguların hangi renklerle temsil edildiğini araştırıp kompozisyonlarınızı buna göre tasarlayabilirsiniz.
  • Bu adımları geçtikten sonra sosyal medya için fotoğraf çekimi yapmanın püf noktaları konusuna tamamen hakim olabileceksiniz.

Sosyal Medya ve Instagram İçin Cool Fotoğraf Çekme Pozları Nasıl Belirlenir?

Sosyal medya için fotoğraf çekimi başlığında selfieler kuşkusuz en önemli yere sahip. En cool Instagram selfieleri ve en beğenilen sosyal medya fotoğrafları için usanmadan öğrenmeye devam edin! Instagram için cool fotoğraf çekme sanatında en dikkat edilmesi gereken şeylerin başında doğru açı geliyor. Doğru fotoğraf açısı, başın dik mi yan mı durduğu, boynun pozisyonu, gıdık bölgelerinin nasıl saklandığı oldukça önemli. Arka planı doğru seçmek, duruş pozisyonlarını öğrenmek ve bunlar üzerinde pratikler yapmak, takipçilerinizin oldukça hoşuna gidecek sonuçlar elde etmenizi sağlayacak. Instagram için fotoğraf pozları tasarlarken dikkat etmeniz gerekenler şöyle…

  • Kolunuzu çok uzatmayın: Selfie çubuğu kullanarak bu sorunu kökten çözebilirsiniz. Selfie çubuğunuz yoksa doğru açı ve dirsek açısını ayarlayarak kolunuzu korkunç görünmekten kurtarın.
  • Yüzünüzün en iyi göründüğü açıyı tespit edin: Açı, en önemli basamaklardan biridir. Özellikle arka planla uyumlu olacak fotoğraflama açısını sürekli değiştirerek en doğru açıyı tespit etmeye çalışın. Daha iyi selfie çekmenin püf noktalarından biri de budur. ”Sosyal medya için fotoğraf çekimi yapmanın püf noktaları” incelenirken kendinizi beğenmeniz oldukça önemlidir. Ne yaparsanız yapın, öz güven eksikliğinden kaynaklanan beğenmeme sorunlarınızı aşamazsınız. Kendinize güvenin. En iyi görüneceğiniz açıyı arkadaşlarınızın da yardımıyla tespit etmeye çalışın.
  • Arka plana dikkat edin: Arka plana uygun renklerle bezenmiş kıyafetleriniz selfienin çok daha iyi olmasını sağlayacak. Arka planı en iyi destekleyecek konumu belirledikten sonra doğru açıyla kompozisyon yapmayı unutmayın.
  • Başınızı eğmeyin: Başınız her zaman dik durmalı. Boynunuzu arkaya atmayın, öne doğru çıkarmaya çalışın.
  • Gıdınızı ve göbeğinizi saklayın: Dik durmak göbeğinizi saklamanın en iyi yöntemlerinden biridir. Özellikle erkeklerde göbek problemlerinin önüne böylece geçmiş olursunuz. Gıdınızı gizlemenin en kolay yolu ise dilinizi damağınıza yapıştırmaktır. Dilinizi damağınıza yapıştırın ve gıdığınızı gizleyin 🙂

Sosyal medya için fotoğraf çekimi yapmanın püf noktaları arasında doğallıktan, doğal görünümden vazgeçmemek de var. Gülüşünüz, duruşunuz doğal görüntünüze ne kadar yakın olursa, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz. Yeni konseptler denemekten çekinmeyin. Unutmayın ki fotoğrafçılık, deneyim ile birlikte gelişen bir sanattır. Online eğitimler, kurslar almaktan çekinmeyin. İnternet ortamında, özellikle Youtube üzerinde ücretsiz olarak erişebileceğiniz birçok eğitim seti bulunmakta. Profesyonel fotoğraf çekimi hakkında detaylı bilgi almak ve DukaCS ile en iyi fotoğraflara ulaşmak için bağlantıyı inceleyin.

Diğer İçerikler